Την τιτλοποίηση NPE’s Metexelixis πήρε πίσω η Attica Bank, ενώ όμως έχει ανακοινώσει θα επαναποκτήσει και το Astir1, τα οποία σκοπεύει να πουλήσει ξανά αποεπενδύοντας ολοκληρωτικά, στο πλαίσιο του business plan για την εξυγίανση.
Η Attica Bank ανακοίνωσε ότι στο πλαίσιο υλοποίησης του Business Plan και αναπτύσσοντας και εφαρμόζοντας την εγκριθείσα Στρατηγική Διαχείρισης των Μη Εξυπηρετούμενων Ανοιγμάτων (NPE Strategy), συμφώνησε την επαναπόκτηση στο παρόν στάδιο του ομολόγου κατώτερης εξοφλητικής σειράς (junior note) της τιτλοποίησης “Metexelixis”. Τελικός στόχος, όπως αναφέρει η ανακοίνωση είναι η υλοποίηση της πλήρους αποεπένδυσης της Τράπεζας από την εν λόγω τιτλοποίηση.
Η Διοίκηση της Τράπεζας θα ενημερώσει άμεσα το επενδυτικό κοινό με νεότερη χρηματιστηριακή ανακοίνωση για οποιαδήποτε εξέλιξη.
Στον ίδιο δρόμο βρίσκεται και η τιτλοποίηση Astir1, σύμφωνα με προγενέστερη ανακοίνωση της Attica Βανκ.
Ρόλο συμβούλου σε αυτές τις διαδικασίες έχει η Euroxx. Βέβαια, η σύμβαση της εταιρίας με την Attica bank, βρέθηκε στο επίκεντρο κριτικής, χωρίς ωστόσο να γίνουν γνωστά περισσότερα.
Σύμφωνα με καλά πληροφορημένες πηγές, αγοραστής των τιτλόποιήσεων Astir 1 και Metexelixis θα είναι η Bain Capital, η οποία βρίσκεται σε προχωρημένες διαβουλεύσεις. Η διοίκηση της Attica Bank συζητούσε και με τη Forttress αλλά όπως όλα δείχνουν Euroxx και Ελένη Βρεττού έχουν επιλέξει την Bain.
Η ολοκλήρωση των διεργασιών πριν από την αύξηση μετοχικού κεφαλαίου είναι ζωτικής σημασίας, καθώς αποτελεί όρο που έχει θέσει η πλευρά της Thrivest που θα εισέλθει ως στρατηγικός επενδυτής.