Λίγες μέρες πριν την αλλαγή σκυτάλης στην Εθνική Ασφαλιστική, η απερχόμενη διοίκηση αποφάσισε να μοιράσει bonus για την χρήση του 2023, σύμφωνα με τον Σύλλογο Υπαλλήλων.
Μιας χρονιάς δηλαδή, που η Εταιρεία, αναφέρει ο Σύλλογος μετά από πολλά χρόνια κατέγραψε ζημιές δεκάδων εκατομμυρίων μειώνοντας τα ίδια κεφάλαια της.
Θεώρησαν λοιπόν σωστό, όπως καταγγέλλει ο Σύλλογος, να δώσουν για μια ακόμα χρονιά bonus στους εαυτούς τους που οδήγησαν την εταιρία σε ζημιογόνα αποτελέσματα. Παράλληλα, όμως, σε μια προσπάθεια να μετριάσουν τις προδιαγεγραμμένες αντιδράσεις και να καλύψουν τις τυπικές υποχρεώσεις που απορρέουν από τους κανόνες εταιρικής διακυβέρνησης, η διοίκηση θα διανείμει και πολύ λιγότερα ποσά σε μια μικρή μερίδα στελεχών.
«Θεωρούμε μεγάλη πρόκληση απέναντι στους ασφαλισμένους, τους συνεργάτες και τους εργαζόμενους, το μοίρασμα bonus σε μια εξαιρετικά ζημιογόνα χρήση» αναφέρει, προσθέτοντας ότι .οι λήπτες των bonus είναι εκείνοι, που στην πλειοψηφία τους, οδήγησαν με τις επιλογές και αποφάσεις τους, την Εταιρία σε αυτά τα αποτελέσματα. Γιάννης κερνάει και Γιάννης πίνει δηλαδή.
Στον αντίποδα οι εργαζόμενοι που κλήθηκαν την προηγούμενη χρονιά να εργαστούν σκληρά, διαχειριζόμενοι από την μια την αύξηση της παραγωγής, τις μεγάλες καταστροφές και τον μετασχηματισμό της Εταιρίας και από την άλλη να παρακολουθούν επιλογές και αποφάσεις που δεν συμπεριλαμβάνονταν στο πλαίσιο της κοινής ασφαλιστικής λογικής.
Για τους εργαζόμενους συμπληρώνει ο Σύλλογος η μόνη παροχή του 2023, μιας χρονιάς που ο πληθωρισμός έτρεξε» με 3,72%, ήταν η αύξηση 3%, αύξηση που δεν μπόρεσε να καλύψει ούτε καν τον γενικό πληθωρισμό και φυσικά τον πληθωρισμό των τροφίμων που ανήλθε στο 9%.
Για το 90% των εργαζομένων που δεν αποτελούν τα ρετιρέ της εταιρίας, αλλά που ουσιαστικά τρέχουν την καθημερινότητα της δουλειάς, το bonus τους είναι ο φόβος και η εργασιακή ανασφάλεια. Ετσι, από την πλευρά ο Σύλλογος καταγγέλλει διανομή bonus, χωρίς προϋποθέσεις και κριτήρια, την διανομή bonus σε ζημιογόνες χρήσεις, λες και πρέπει να παίρνουν bonus για τα άσχημα αποτελέσματα που έφεραν.