«Βυζάντιο» θυμίζει ολοένα και περισσότερο το σκηνικό στον ΣΥΡΙΖΑ, καθώς αντί για αναγέννηση και επέλαση του νέου, μετά την πομπώδη αποχώρηση του Αλέξη Τσίπρα, κυριαρχούν μάχες οπισθοφυλακών και ραδιουργίες.
Έτσι, σε έναν πικρό συμβιβασμό -όπως είναι όλοι- η Πολιτική Γραμματεία συμφώνησε αφενός να μεταθέσει το συνέδριο για τον Σεπτέμβριο, αλλά για να μην θεωρήσει κανείς ότι η ημερομηνία αυτή μπορεί να πάει πιο… μακριά, τοποθέτησαν ως πρόεδρο της Κοινοβουλευτικής Ομάδας τον Σωκράτη Φάμελλο.
Πρόκειται κυριολεκτικά για ισορροπία του τρόμου, ώστε αυτοί που επιδιώκουν ένα οργανωμένο συνέδριο να αναλάβουν ενδεχόμενο κόστος από την περαιτέρω καθυστέρηση της εκλογής προέδρου. Παράλληλα, συμφωνήθηκε σε ελιτίστικο επίπεδο η εκλογή προέδρου από τη βάση, χωρίς το θέμα να τεθεί ανοιχτά στην κεντρική επιτροπή και συντηρώντας ένα μοντέλο που θα μπορούσε να ειπωθεί ότι διοικητικά έχει αποτύχει, εκ του αποτελέσματος.
Στον οδικό χάρτη που εισηγήθηκε η γραμματέας του κόμματος:
- συνεδρίαση της Κεντρικής Επιτροπής στις 13 Ιουλίου,
- διαρκές συνέδριο τέλος Αυγούστου και
- αρχές Σεπτεμβρίου εκλογή από τη βάση φέρεται να εισηγήθηκε η Γραμματέας του κόμματος, Ράνια Σβίγκου στη συνεδρίαση της Πολιτικής Γραμματείας του ΣΥΡΙΖΑ που αποφασίζει για τον οδικό χάρτη για την εκλογή νέου προέδρου στον ΣΥΡΙΖΑ.
Μάλιστα, το την καθυστέρηση του συνεδρίου, καθώς ο Αλέξης Τσίπρας επιχείρησε να επιβάλλει να γίνει τον Ιούλιο, επιχείρησε να καταστήσει ακόμα πιο πικρή ο Χρήστος Σπίρτζης προτείνοντας συλλογική εκ περιτροπής ηγεσία της Κοινοβουλευτικής Ομάδας, από τους Τσακαλώτο, Αχτσιόγλου, Χαρίτση και Παππά!
Νωρίτερα η Πολιτική Γραμματεία του ΣΥΡΙΖΑ φαίνεται να πρότεινε ομόφωνα τον Σωκράτη Φάμελλο για πρόεδρο της ΚΟ του κόμματος στη θέση του Αλέξη Τσίπρα.
Για τη θέση της αντιπροέδρου στη Βουλή προτάθηκε η Όλγα Γεροβασίλη, για την οποία φαίνεται να υπάρχει συμφωνία από όλες τις τάσεις, ενώ οι Διονύσης Καλαματιανός και η Σία Αναγνωστόπουλου έχουν προταθεί για Γραμματείς της ΚΟ, χωρίς να έχουν ακόμη καταλήξει.
Η συνεδρίαση της Πολιτικής Γραμματείας του ΣΥΡΙΖΑ που ξεκίνησε λίγο πριν τις 2 το μεσημέρι, βρίσκεται ακόμη σε εξέλιξη. Η διαδικασία ξεκίνησε με εισήγηση της γραμματέως του κόμματος, Ράνιας Σβίγκου. Μετά τη Ράνια Σβίγκου τον λόγο πήρε ο Γιώργος Βασιλειάδης, ο Κώστας Ζαχαριάδης, ο Παύλος Πολάκης αλλά και ο Θανάσης Θεοχαρόπουλος.