Συνεχίζει να εκπλήσσει ακόμη και έμπειρους χρηματιστές με τη δυναμική του το ελληνικό χρηματιστήριο, κλείνοντας σε νέα υψηλά 100 μηνών την Τετάρτη, με το Γενικό Δείκτη να ολοκληρώνει τη συνεδρίαση στις 1.064,43 μονάδες, με άνοδο 2,20%, που ήταν και το υψηλό ημέρας. Πρόκειται για τη μεγαλύτερη άνοδο του 2023, αλλά και τη μεγαλύτερη από τις 4 Οκτωβρίου 2022, όταν ξεκινούσε τότε η «κούρσα» του Χ.Α. όταν ο Γ.Δ. είχε ενισχυθεί κατά 2,35%.
- Στα υψηλά ημέρας και οι τέσσερις κύριοι δείκτες του Χρηματιστηρίου
- Μεγάλες τοποθετήσεις στο Χ.Α. από ξένους που βλέπουν εξελίξεις
- Πλήρης αυτονόμηση της ελληνικής αγοράς έναντι των ξένων
- Μεγάλες προσδοκίες αλλά και υπερθέρμανση – Ζητείται αφορμή για διόρθωση
- Μόνο η Ελλάκτωρ πτωτικά στον FTSE 25 – Κέρδη άνω του 4% για ΟΤΕ, Πειραιώς, ΕΤΕ, Alpha και Viohalco
Η σημερινή ήταν η 21η ανοδική συνεδρίαση στις 27 που έχουν γίνει έως τώρα το 2023, με το Γενικό Δείκτη να κερδίζει 14,48%, επίδοση που καθιστά το Χ.Α. στην κορυφαία θέση της Ευρώπης και μάλιστα με διαφορά. Η αγορά αλλάζει ταχέως επίπεδο εν μέσω ισχυρών εισροών από χαρτοφυλάκια που βλέπουν ότι μετά από χρόνια, το Χ.Α. αρχίζει και αντανακλά την πορεία της οικονομίας, η οποία επίσης προσδοκά στην ανάκτηση της επενδυτικής βαθμίδας.
Οι όγκοι και οι τζίροι είναι σχεδόν πρωτοφανείς τουλάχιστον για τα τελευταία χρόνια, καθώς μόνο στις έξι έως τώρα συνεδριάσεις του Φεβρουαρίου έχουν διακινηθεί συνολικά 768 εκατ. ευρώ, που σημαίνει ότι οι μέσες συναλλαγές τον τρέχοντα μήνα διαμορφώνονται στα 128 εκατ. ευρώ! Μια πιστοποίηση που δείχνει την ισχυρή παρουσία ξένων χαρτοφυλακίων που ποντάρουν στην αύξηση της βαρύτητας του Χ.Α. στους δείκτες αναδυόμενων αγορών της Morgan Stanley Capital International.
Υπάρχουν ισχυρές προσδοκίες εισαγωγής των Πειραιώς Financial και Motor Oil στο δείκτη MSCI Standard Greece, ενώ σημερινή έκθεση της γαλλικής Société Générale θεωρεί πιθανή και την είσοδο της Helleniq Energy, κάτι που αν γίνει θα προκαλέσω θετική έκπληξη στην αγορά. Θυμίζουμε ότι η ετυμηγορία του οίκου MSCI θα ανακοινωθεί την Πέμπτη 9 Φεβρουαρίου το βράδυ, ενώ οι αλλαγές θα τεθούν σε ισχύ από την 1η Μαρτίου.
Βεβαίως, αν και εφόσον υπάρξει αρνητική έκπληξη και δεν δικαιωθούν οι προσδοκίες για τις ανωτέρω εισαγωγές, κυρίως των Πειραιώς και Motor Oil, τότε ασφαλώς αυτό πιθανότατα θα λειτουργήσει ως εφαλτήριο ρευστοποιήσεων και ίσως ισχυρής διόρθωσης στο Χ.Α., την οποία χρωστά μετά τη μόνιμα ανοδική κίνηση του τελευταίου διαστήματος.
Στη συνεδρίαση της Τετάρτης ο τζίρος εκτινάχτηκε στα 129,6 εκα. ευρώ, με την Πειραιώς να δεσπόζει ξανά διακινώντας 24 εκατ. ευρώ, αφήνοντας δεύτερο τον ΟΤΕ με 16 εκατ. ευρώ, 3η την Εθνική με 14 εκατ. και 4η την Alpha Bank με 12,5 εκατ. ευρώ.
FTSE 25 έκλεισε στις 2.588,52 μονάδες με άνοδο 2,26%, ο Mid Cap ολοκλήρωσε τη συνεδρίαση στις 1.601,39 μονάδες με άνοδο 1,54%, ενώ ο τραπεζικός δείκτης έκλεισε στις 829,65 μονάδες με ράλι +3,64%.
Ανάγκη για διόρθωση
Μένει να δούμε πότε και πως θα κάνει διόρθωση – αποφόρτιση το ελληνικό χρηματιστήριο, το οποίο ωθούμενο από την θετική ψυχολογία και την επανατοποθέτηση ρευστότητας, οδηγείται σε άνοδο χωρίς ανάσα, καθώς από τις έξι πτωτικές συνεδριάσεις του 2023, οι πέντε είναι με ανεπαίσθητα αρνητικά ποσοστά. Η αγορά είναι ξεκάθαρα… bull, όμως χρειάζεται προσοχή καθώς έχουν αρχίσει και υπερβολές σε «χαρτιά» μικρής αποτίμησης και περιφέρειας, όπου διακινούνται φήμες για δημόσιες προτάσεις και άλλα τέτοια σχετικά. Δεν είναι τυχαίο ότι σήμερα έντεκα μετοχές είχαν άνοδο από 10,61% έως 29,91%.