Εντείνεται πλέον η ανησυχία για τη δυναμική που έχει προσλάβει η πανδημία του κορονοϊού στην Ελλάδα και ιδιαίτερα στα αστικά κέντρα. Οι λοιμωξιολόγοι, σύμφωνα με δημοσιεύματα, φέρονται να έχουν εισηγηθεί στην κυβέρνηση την επιβολή νέων περιοριστικών μέτρων στην Αττική.
Αν και ακόμα στοιχεία από την επαναλειτουργία του λιανεμπορίοου δεν υπάρχουν, η αύξηση της θετικότητας από το άνοιγμα των δημοτικών και νηπιαγωγείων φαίνεται ότι είναι αρκετή για να οδηγήσει τους ειδικούς να εισηγηθούν νέα τοπικού και υπερτοπικού χαρακτήρα μέτρα.
Την Παρασκευή (29/1) θα υπάρξει νέα συνάντηση προκειμένου να αποφασιστούν τα μέτρα που θα ισχύσουν και αν αυτά θα μοιάζουν με όσα είχαμε συνηθίσει μέχρι τώρα για τις «κόκκινες» περιοχές ή θα διαφέρουν σε κάποια σημεία.
Οι νέες θέσεις των λοιμωξιολόγων, όμως, δεν συνάδουν με την απόφασή τους για πλήρη λειτουργία της αγοράς, εξαιρουμένων των χώρων εστίασης, αλλά ούτε με την εξαγγελία επαναλειτουργίας της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από την 1η Φεβρουαρίου. Επίσης, ερωτηματικά εγείρονται και τα μικρά μεσοδιαστήματα, ιδιαίτερα μεταξύ της επαναλειτουργίας των δημοτικών και του λιανεμπορίου.
Πλέον επί τάπητος βρίσκονται προτάσεις για επαναφορά του click-away και εισαγωγή του Click-in shop για την ένδυση και υπόδηση. Μεταξύ άλλων έχουν ακουστεί προτάσεις για εκ περιτροπή κυκλοφορία των πολιτών και κλείσιμο σχολείων σε περιοχές με αυξημένο επιδημιολογικό φορτίο. Επίσης έχει συζητηθεί και το ενδεχόμενο αυστηροποίησης του lockdwn, με επιβολή απαγόρευσης κυκλοφορίας από τις 6 το απόγευμα.
Auditor’s note
Το Crisis Monitor έχει επισημάνει την έξαρση του δείκτη μεταδοτικότητας, καθώς και τη δυναμική του δείκτη θετικότητας. Την κατάσταση επιδεινώνει η βρετανική μετάλλαξη, η οποία εκτός από αυξημένη μεταδοτικότητα έχει και μεγαλύτερη θνητότητα. Αν σε αυτά προστεθεί ο πλήρης εκτροχιασμός του προγράμματος εμβολιασμού και η έλλειψη αποτελεσματικής φαρμακευτικής αγωγής, τότε γίνεται αντιληπτό ότι οι αποφάσεις για άρση των περιοριστικών μέτρων ήταν μάλλον βεβιασμένες. Μείζον θέμα για τους λοιμωξιολόγους αποτελεί η πολύ αργή αποσυμπίεση του ΕΣΥ, το οποίο δεν θα μπορούσε να διαχειριστεί αποτελεσματικά μια νέα έξαρση. Κρίνοντας από τις αντιδράσεις των λοιμωξιολόγων στο οριακό uptick των τελευταίων ημερών, οι αποφάσεις χαλάρωσης των μέτρων και του lockdown μοιάζουν να ήταν… υπαγορευμένες.
Πάντως, από τους μέχρι τώρα χειρισμούς της κυβέρνησης, συνάγεται ότι οι νέες εισηγήσεις αποτελούν έναν ακόμη μοχλό άσκησης επικοινωναιακής πίεσης στους πολίτες, που εντάσσεται στον συνολικό μηχανισμό προληπτικής διαχείρισης του πολιτικού κόστους.