Αφήνοντας πίσω τις αναταράξεις της συνεδρίασης της Τετάρτης που ήρθαν με αφορμή τους έντονους κλυδωνισμούς στη μετοχή της ΔΕΗ ύστερα από το πόρισμα της Κομισιόν για ενδεχόμενη κατάχρηση της δεσπόζουσας θέσης σε παρελθόντα έτη, το ελληνικό χρηματιστήριο επέστρεψε στις ανοδικές συνεδριάσεις, κλείνοντας μάλιστα σε νέο υψηλό 13 ετών.
- Εμφατικό ξύπνημα ΟΤΕ οδήγησε το Χ.Α. ξανά πάνω από τις 1.400 μονάδες
- Νέα υψηλά 13 ετών με ΟΤΕ, Jumbo, ΜΟΗ, Autohellas, Τιτάν, ΕΤΕ,
- Εξισορρόπηση δυνάμεων για ΔΕΗ, ισχυρός τζίρος ξανά στο Αεροδρόμιο
- Ράλι για ΟΤΕ, Jumbo, AVAX, Intralot και Intracom
Για ακόμη μια φορά λοιπόν επιβεβαιώθηκε αυτό που λένε εγχώριοι αναλυτές αλλά και δείχνει διαρκώς η αγορά, ότι δηλαδή κάθε μικρή ή μεγαλύτερη διόρθωση, λειτουργεί σαν νέος… κράχτης τοποθετήσεων, ενώ ανατροφοδοτεί τη ρευστότητα των κωδικών, οδηγώντας και σε rotation στους πρωταγωνιστές, τόσο του Large όσο και του Mid Cap.
Η σημερινή συνεδρίαση ήταν η 7η ανοδική στις οκτώ τελευταίες, ενώ στις 28 συνολικά συνεδριάσεις που έχουν γίνει από την αρχή του τρέχοντος έτους, οι ανοδικές ήταν 21 και οι οκτώ πτωτικές. Πλέον, ο Γενικός Δείκτης καταγράφει άνοδο 8,64% το 2024, ο FTSE 25 ενισχύεται σε ποσοστό 9,42%, ο Mid Cap κερδίζει 6,65% συμπληρώνοντας σήμερα την έκτη διαδοχική ανοδική, ενώ ο τραπεζικός δείκτης καταγράφει άνοδο 16%.
Σήμερα λοιπόν ο Γενικός Δείκτης έκλεισε με άνοδο 0,55% στις 1.404,88 μονάδες που είναι νέο υψηλό 13 ετών, ο FTSE 25 έκλεισε στις 3.416,83 μονάδες με άνοδο 0,45%, ενώ ο Mid Cap ξεχώρισε κλείνοντας στο υψηλό ημέρας με άνοδο 1,70% στις 2.400,56 μονάδες, που είναι και νέα υψηλά 14 ετών. Ο τραπεζικός δείκτης έκλεισε στις 1.231,32 μονάδες με άνοδο 0,52%.
Στο ταμπλό
H αξία συναλλαγών παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα, διαμορφούμενη στα 142,26 εκατ. ευρώ, με τη μετοχή του Αεροδρομίου που χθες, στην πρεμιέρα της στο ταμπλό διακίνησε τζίρο πάνω από 90 εκατ. ευρώ κάνοντας ρεκόρ για νεοεισηγμένη, είχε και σήμερα τις περισσότερες συναλλαγές με 21,61 εκατ. ευρώ. Ακολούθησε ο ΟΤΕ με τζίρο 17,73 εκατ. ευρώ, 10,22 εκατ. ευρώ έκανε η Πειραιώς και 9,60 εκατ. η Eurobank.
Παράλληλα, για δεύτερη συνεχή συνεδρίαση οι όγκοι και οι τζίροι στις τράπεζες ήταν κατακόρυφα μειωμένοι έναντι των προηγούμενων πολλών συνεδριάσεων, ενώ την ίδια ώρα οι επενδυτές στράφηκαν – ξανά – στις μετοχές της πραγματικής οικονομίας. Πρόκειται για μια ενδιαφέρουσα εναλλαγή, που προσδίδει νέο «χρώμα» στις συνεδριάσεις και βοηθάει το Γενικό Δείκτη να βρίσκει στηρίξεις και πέρα από τις τράπεζες.
Σήμερα είχε ενδιαφέρον το ισχυρό ξύπνημα της μετοχής του ΟΤΕ που κατέγραψε άνοδο 3,26% με όγκο 1,34 εκατ. τεμάχια και ισχυρό τζίρο. Νέα ιστορικά υψηλά για τη Motor Oil τα 27,60 ευρώ μετά το +2,37% σήμερα, η Jumbo κέρδισε 2,90%, Autohellas +2,06%, Τιτάν +1,41%, Εθνική +1,35%, Lamda Development +1,05%, ΕΥΔΑΠ +1,04% κ.λπ.
H μετοχή της ΔΕΗ που χθες δέχτηκε αναταράξεις, λόγω του πορίσματος της Κομισιόν, σήμερα έκλεισε με οριακή άνοδο 0,17%, ενώ το Αεροδρόμιο κράτησε όλα τα χθεσινά κέρδη (+11,71%), κλείνοντας στα 9,20 ευρώ με άνοδο 0,44%.
Στο χώρο του Mid Cap ξεχώρισε η AVAX καταγράφοντας ράλι +6,64%, η Intralot κέρδισε 5,45%, Intracom Holdings +3,93%, Epsilon Net +2,13%, Πλαστικά Θράκης +1,98%, AustriaCard +1,67%, ΕΥΑΘ +1,54%, Intrakat +1,47%, ΑΔΜΗΕ +1,28% κ.ο.κ.