Νέα προσπάθεια αντίδρασης εκδηλώνεται στο Χρηματιστήριο της Αθήνας, ευνοούντος του διεθνούς κλίματος, με τον Γενικό Δείκτη να δοκιμάζει τις αντιστάσεις στην περιοχή των 1300 μονάδων, χωρίς ωστόσο να έχει καταφέρει κάτι δραστικό.
Ανοδικά στα ευρωπαϊκά, με τον τεχνολογικό κλάδο στο επίκεντρο, μετά και τα ισχυρά αποτελέσματα της Nvidia, αν και η δυναμική φαίνεται να ανακόπτεται κυρίως από τις ανησυχίες για τα παρατεταμένα υψηλά επιτόκια και για τις εξελίξεις στο γεωοικονομικό τοπίο μετά την πρόσκληση έξι ακόμη χωρών, συμπεριλαμβανομένων της Σαουδικής Αραβίας και του Ιράν από τους BRICS.
Οι αγορές έδειξαν να στηρίζονται στα αποτελέσματα της NVIDIA για τη διαμόρφωση της βραχυχρόνιας τάσης, αναμένουν όμως τους χρησμούς του Τζέι Πάουελ στο Jackson Hole για τον προσδιορισμό της μεσοπρόθεσμης.
Τεχνικά, όπως ανέφερε και στο σχόλιο αγοράς χθες η Χρύσα Βουλγαρίδου, ο Γενικός Δείκτης παραμένει σε πτωτικό κανάλι. Για να αντιστρέψει αυτή την τάση η αγορά καλείται να διασπάσει τις 1326.56 μονάδες. Σε διαφορετική περίπτωση η προβολή δείχνει υποχώρηση του ΓΔ προς την περιοχή των 1238-1227 μονάδων.
Στο κλείσιμο της Τετάρτης ο RSI είχε υποχωρήσει χαμηλότερα από 50 στο 47.80, ένδειξη που συνέβαλλε στην εκδήλωση της αντίδρασης. Ο MACD παραμένει αρνητικός αρνητικός και ο 30αρης ΚΜΟ κινείται πάνω από τον 9αρη ΚΜΟ, που σημαίνει ότι η βραχυχρόνια τάση είναι πτωτική, ενώ η μεσοπρόθεσμη παραμένει ανοδική.
Στις 12:00 ο Γενικός Δείκτης κινείται οριακά σε θετική περιοχή στις 1294,04 μονάδες, έχοντας προηγουμένως σκαρφαλώσει έως τις 1302,12 μονάδες. Ο εξαιρετικά περιορισμένος τζίρος που κινείται στα 8 εκατ., μετά από δύο ώρες συνεδρίασης δεν προδιαθέτει για μεγάλες και ουσιαστικές κινήσεις.