Ανεξέλεγκτο μαίνεται το μέτωπο της φωτιάς στη Νάξο, ενώ από τις πρώτες πρωινές ώρες επαναλαμβάνονται οι ρίψεις από εναέρια μέσα που είχαν διακοπεί κατά τη διάρκεια της νύχτας.
Το μέτωπο της φωτιάς στη Νάξο συνεχίζεται να μαίνεται ακόμα και τις πρώτες πρωινές ώρες του Σαββάτου (15/07), με τις πυροσβεστικές δυνάμεις να καταβάλουν κάθε προσπάθεια ώστε να το περιορίσουν.
Μέχρι στιγμής, η φωτιά δεν έχει απειλήσει κάποιον οικισμό. Μάλιστα, ο δρόμος βορειανατολικά της Μονής εθεωρείτο ως το πιο δύσκολο σημείο της φωτιάς κατά τις πρώτες πρωινές ώρες.
Στο σημείο της πυρκαγιάς βρέθηκαν τόσο ο δήμαρχος Νάξου και Μικρών Κυκλάδων, Δημήτρης Λιανός, όσο και ο Μητροπολίτης Παροναξίας Σεβασμιότατος Καλλίνικος για να ενημερωθούν για την κατάσταση.
Το timeline
Η φωτιά στη Νάξο ξέσπασε την Παρασκευή (14/07) και, το απόγευμα της ίδιας ημέρας, έγινε γνωστό πως οι πυροσβεστικές δυνάμεις ενισχύθηκαν καθώς «έσπασε» σε δύο μέτωπα. Ωστόσο, πριν πέσει το φως της ημέρας σταμάτησαν και τα εναέρια μέσα να επιχειρούν, τα οποία συνεχίζουν το έργο τους από τις πρώτες πρωινές ώρες του Σαββάτου (15/07).
Πάντως, σύμφωνα με την τελευταία ενημέρωση από την Πυροσβεστική Υπηρεσία, στο σημείο επιχειρούν 38 πυροσβέστες με 10 οχήματα από Νάξο, Πάρο και Σύρο. Ακόμα, πεζοπόρο τμήμα 10 ατόμων από την Αττική συνδράμει στην κατάσβεση της φωτιάς και ρίψεις νερού από αέρος κάνουν τουλάχιστον 3 ελικόπτερα και 4 αεροσκάφη.
Σε συνέχεια προηγούμενων μηνυμάτων, ενισχύονται οι δυνάμεις στην πυρκαγιά της Νάξου. Επιχειρούν, 38 πυροσβέστες με 1 ομάδα πεζοπόρου τμήματος και 10 οχήματα και θα μεταβούν αεροπορικώς από Αθήνα 4 ομάδες πεζοπόρων τμημάτων με 33 πυροσβέστες, ακτοπλοϊκώς από Πειραιά 14 πυροσβέστες…
— Πυροσβεστικό Σώμα (@pyrosvestiki) July 15, 2023
Τουλάχιστον άλλους 14 πυροσβέστες με 7 οχήματα και 35 άτομα πεζοπόρου τμήματος, καθώς και δύο αεροσκάφη και δύο ελικοπτέρα πρόκειται να σταλούν από την Αττική στη Νάξο. Οι πυροσβεστικές δυνάμεις στο κυκλαδίτικο νησί θα ενισχυθούν και από τη Σύρο.